Philipponnat Charles and Francois - copyright Mika Boudot

De 16e en de 15e generatie: François en Charles Philipponnat (© Mika Boudot)

François Philipponnat en Thomas Jorez, respectievelijk export manager en export director van het champagnehuis Philipponnat presenteerden tijdens Wine Professional samen met importeur Vinites een masterclass. proefnotities Ivo Ivanis
De familie Philipponnat vestigde zich vanaf 1522 in Mareuil sur Aÿ in het centrum van de Champagne-streek. De stamvader Apvril Philipponnat bezat toen reeds een perceel in de historische wijngaard Le Léon, op de grens van de Aÿ en Dizy. Le Léon is vernoemd naar paus Leo de Grote (440-461), die uitsluitend wijn afkomstig van deze wijngaard zou hebben gedronken. Het eigenlijke Champagnehuis Philipponnat dateert uit 1910 en werd opgericht door Auguste en Pierre Philipponnat.
Champagne Philipponnat
Vandaag de dag staat het bedrijf onder leiding van Charles Philipponnat, de 15e generatie. Zijn zoon François is export manager. Philipponnat bezit in totaal 20 hectare aan wijngaarden, verspreid over de Premier Cru-dorpen Mareuil sur Aÿ, Bisseuil, Avenay Val d’Or, Dizy, Mutigny en Hautvillers en de Grand Cru’s Oiry, Chouilly, Avize, Aÿ en Louvois. Daarnaast worden druiven aangekocht op basis van langdurige contracten. De meest bijzondere wijngaard van Philipponnat is de monopole Clos des Goisses, de oudste en steilste ommuurde wijngaard in de Champagnestreek en sinds 1935 in het bezit van de familie.
Clos des Goisses

De topwijngaard Clos des Goisses

Philipponnat produceert champagnes bestemd voor de gastronomie. Ze zijn rijk aan aroma’s en bezitten veel body, waardoor ze uitstekend inzetbaar zijn als begeleider van een fraai gerecht. Opvallende aspecten zijn:

  • Een hoofdrol voor de pinot noir-druif, die de wijnen breedte en complexiteit geven.
  • De lange flesrijping: meestal drie jaar voor de basiscuvées, tot wel acht of negen jaar voor de topcuvée Clos des Goisses.
  • Philipponnat was de eerste champagneproducent die op de fles de dosage, de maand van dégorgement en – op de non vintages – het basisoogstjaar vermeldt.
  • De non vintage-wijnen bevatten een hoog percentage reservewijn, afkomstig uit een solerasysteem.
wijnkelder Philipponnat

De wijnkelders: de topcuvées rijpen er wel acht of negen jaar

Collector’s items: Réserve Perpétuelle

Sinds 1946 maakt Philipponnat voor de rijping van zijn reservewijn gebruik van een solerasysteem, naar voorbeeld van de sherryproducenten. Ieder jaar worden de jonge wijnen geblend met ouder wijnen, in de verhouding 2/3 versus 1/3. De resulterende blend draagt bij aan de complexiteit, frisheid en consistentie van de non vintage-cuvées. Een jaar of tien geleden is men gestart met een soortgelijke tweede solera, waarbij de verhoudingen zijn omgekeerd: 1/3 nieuwe wijn wordt jaarlijks geblend met 2/3 oude wijn. Deze ‘Réserve Perpétuelle’ rijpt in vaten van 45 hectoliter en geeft de basiscuvées van Pilipponnat nog meer complexiteit. Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van het bedrijf zijn er vorig jaar in totaal 2.022 magnums Réserve Perpétuelle gebotteld. Te beginnen in 2027 worden er om de vijf jaar 100 flessen van gedegorgeerd. Een uitgelezen kans voor de echte liefhebbers om de ontwikkeling van deze bijzondere wijn een tijd lang te volgen.
Royale Reserve Brut
Royale Reserve Non Dose
Cuvee 1522
Clos des Goisses
Proefnotities

8+

Royale Réserve Brut, Philipponnat, Champagne, Frankrijk NV (2018)
69% pinot noir, 28% chardonnay, 3% pinot meunier, 26% reservewijn, dosage 8 g/L, dégorgement oktober 2022; mooie goudgele kleur, elegante mousse, pure champagne, vuursteen, krijt, veel fruit erachter, elegante, ronde en sappige aanzet, gist en brioche, botertje, mineralen, zacht bittertje in de romige en zalvende finale met zacht bittertje, veel frisheid en lengte (12%) € 49,95

8+

Royale Réserve Non Dosé, Philipponnat, Champagne, Frankrijk NV (2018)
69% pinot noir, 28% chardonnay, 3% pinot meunier, 26% reservewijn, dégorgement oktober 2022; iets meer kleur dan de vorige wijn, fijne mouse, iets breder van geur met meer fruit en zachte peper, serieuze wijn, ronde en krachtige aanzet, zachte noten, botertje, breed en fris, pure gastronomische wijn (12%) € 49,95

Réserve Perpétuelle, Vin de Réserve, Philipponnat, Champagne, Frankrijk NV (magnum)
Pinot noir, chardonnay, pinot meunier; goudgeel uiterlijk, impressies van gist, brooddeeg, krijt en peper in geur en smaak, strenge zuren, citrus, ziltigheid, interessant om te proeven maar (nu nog) niet om te drinken, vandaar geen rapportcijfer

8,5

Cuvée 1522 Grand Cru Extra Brut, Philipponnat, Champagne, Frankrijk 2015
De cuvée is vernoemd naar het jaar waarin de familie Philipponnat zich vestigde in Aÿ. Vanaf dat jaar bezat de familie al wijnstokken in de Léon-wijngaard.
70% pinot noir (vnl van de historische Léon wijngaard in Aÿ), 30% chardonnay (Verzenay wijngaard), dosage 4,25 gr/L, dégorgement april 2022, productie 7.978 flessen; goudgele kleur, fijne mousse, klassieke geur, rijp en rijk, impressies van hazelnoot, brooddeeg, citrus, veel ziltigheid, associatie met zeezout, de smaak is sappig en soepel, barst van het fruit, citrus, grapefruit, noten, prachtig ontwikkeld, veel complexiteit en lengte, gastronomisch zeer interessant. (12,5%)

9-

Clos des Goisses Extra Brut, Philipponnat, Champagne, Frankrijk 2013
85% pinot noir, 15% chardonnay, dosage 4,25 gr/l, dégorgement maart 2022, productie 10.723 flessen, oudste en steilste (30-45°) ommuurde wijngaard in de regio Champagne, 5,83 ha, zuidelijke oriëntatie, sinds 1935 familiebezit, vinificatie deels (47%) in eiken vaten, geen malolactische fermentatie; zeer intense kleur goudgeel, fijne mousse, in de geur veel fruit, citrus, groene appel, botertje en brioche, vuursteen, de smaak is rond en zeer fruitig, veel noten, boterimpressie, veel sap en lengte, veel frisheid, fijne mineraliteit, prachtig gerijpt en lekker op dronk, mooi ontwikkeld, grote gastronomische wijn (12,5%) € 299,95

Vinites, Haarlem, 023-5539090