langoustine

Restaurant Choux in Amsterdam loopt al tien jaar voorop als het gaat om duurzaamheid en de nadruk op groente. Vlees is vrijwel geheel verdwenen uit de keuken, met uitzondering van wat schaal- en schelpdieren en gevogelte die gebruikt worden in smaakmakers. We proefden een fraai jubileummenu.
tekst Jan van Lissum

Choux organiseerde ter gelegenheid van het jubileum een week vol bijzondere activiteiten. Zo was er een diner voor tachtig Oekraïense moeders en kinderen, avonden waarop een bevriende chef kwam meekoken, en een feestelijke bijeenkomst voor vaste bezoekers en relaties.
Op de laatst genoemde avond zat het restaurant helemaal vol met zo ongeveer de complete Nederlandse vin nature-scene: sommeliers, importeurs, chefs, pers, wijnschrijvers. Speciaal voor deze gelegenheid had het team van Choux een bijzondere wijnkaart samengesteld, met zeldzame oudere jaargangen en unieke topcuvées.
Vooraf samengestelde wijn-spijscominaties waren er niet; bij binnenkomst koos iedereen een fles van de jubileumwijnkaart en vervolgens ging het diner van start.
De sfeer was opperbest: ongedwongen, levendig en gezellig. Een avond om puur te genieten.
Figo en Merijn

Figo van Onna en Merijn van Berlo (Choux)

De kookstijl van mede-eigenaar en chef Merijn van Berlo is bewerkelijk. Hij is voortdurend op zoek naar nieuwe, spannende smaakcombinaties met groenten, vruchten, bloemen, kruiden, vaak nog nauwelijks bekende ingrediënten, en verschillende bereidingen. Daarnaast werkt hij continu aan de uitbreiding van zijn assortiment smaakmakers die hij het hele jaar door kan inzetten in zijn gerechten: fermentaties, azijnen, olieën, pickles, garum. De Nordic cuisine was duidelijk een bron van inspiratie, maar dan zonder de extreme creaties en hoge prijzen. Bij Choux proberen ze het toegankelijk te houden.
De 100% natuurwijnkaart – grotendeels eigen import via Zuiver Wijnen – bevat weliswaar de funky smaken waar sommelier/mede-eigenaar Figo van Onna ook van houdt, maar er staan ook tal van lekker doordrinkbare wijnen op die bij iedereen in de smaak vallen. En vergeet niet de smaakrijke, alcoholvrije sappen en kombucha’s die sommelier Philip Oudshoorn creëert.

De combinaties

****

Bolero Extra Brut, Champagne Fleury, Champagne, Frankrijk 2008
Pinot noir, biodynamisch; duidelijk ontwikkeld, breed dragende aroma’s, correcte mousse, champagne met inhoud en draagvlak om de geserveerde gerechten stuk voor stuk te omlijsten en op te nemen

Snacks

Bindsla – plankton – tonburi – hazelnoot
Frisse amuse met spanning, goede balans zoet en zuur, verkwikkende opening.

Doperwt – melisse – zuring
Friszuur en aangenaam, met granny smith-achtige toets.

***(*) Wijn & spijs
De belegen en gerijpte aroma’s van de champagne zorgen voor een mooi aansluitende combinatie, rustig en evenwichtig, verrassend.

Champagne Fleury
asparagus

Asperge – amandel – mierikswortel – vlierbloesem – onrijpe aardbei

Diverse bereidingen van asperges (crème, gestoomd in lapsang dashi, rauw), bouillon van gazpacho en mooi ijs van amandel. Fris en smaakvol gerecht met bite en heerlijke zuren.
Smaak met reliëf die energie geeft.

***(*) Wijn & spijs
Prima aansluiting. De ontwikkelde aroma’s van de champagne omlijsten het gerecht en maken de combinatie breder, rustiger en in balans.

Langoustine – roos – pruim – pruimenpit

Rauwe langoustine, reductie van langoustine en langoustinecaramel, salade van ingemaakte pruimen en gepekelde roos en radijs. Rijk geschakeerd en aromatisch geur- en smaakpalet. Rustige smaak met vettige/smeuïge toets. Bijna zalvend op tong

***** Wijn & spijs
De champagne komt hier nog beter tot zijn recht. Er ontstaat een rijk, complex en mondvullend geheel. De aansluiting is compleet, de smaak is vooral rijp en lang.

langoustine
morel

Morille – waterkers – meiknol – acacia

Vullend en smaakvol gerecht met crèmige ondertoon, zeer toegankelijk. Elke component komt mooi tot zijn recht.

*** Wijn & spijs
De champagne tilt het gerecht duidelijk op en maakt de hechte smaak van het gerecht wat losser.

Witte asperge – daslook – truffel – eidooier

Duidelijke inbreng van de daslook, krachtige toets van de truffel, crèmige omlijsting van de botersaus en gerookte toon.

**(*) Wijn & spijs
De wijn botst en beetje met het gerecht, waardoor de combinatie minder geslaagd is.

witte asperge
Remeker

Remeker – peer – truffel – citroentijm

Mooi uitziend gerecht met klassieke smaakervaring. Zeer vullend, bijna machtig, vooral door de krachtige, volle kaas, maar bijzonder smakelijk.

***(*) Wijn & spijs
De wijn maakt het gerecht toegankelijker en geeft de combinatie wat frisheid.

Seringen – aardbei – lievevrouwebedstro – cassishout

Met pompoencrumble. Evenwichtige en aangename afsluiting van het menu.

Choux , Amsterdam, 020-2103090
dessert