Showcase Fromager 2
Kaas speelt ook dit jaar een voorname rol in het Proefschrift Theater van Gastvrij Rotterdam (21-23 september). Mede daarom is de beurs de ideale gelegenheid voor fromagers om zich te profileren – door mee te doen aan de verkiezing van Proefschrift Fromager van het Jaar.
Is voor jou het kaasdessert veel meer dan een afsluiting van de maaltijd? Maak jij er iets speciaals van, iets verrassends, een bijzondere wijn-spijsbeleving die je gasten bijblijft? Dan nodigt The Wine & Food Association je graag uit om deel te nemen aan de verkiezing van de Fromager van het Jaar. Ongeacht of je in het team van jouw restaurant de titel Fromager draagt, of dat je werkzaam bent als sommelier met een speciale passie voor het combineren van kaas en wijn.
De uitnodiging geldt bij deze editie voor het eerst ook voor professionals die werkzaam zijn bij een kaasspeciaalzaak en een bijzondere passie voor wijn-kaascombinaties hebben.
Met de jaarlijkse Fromager van het Jaar-award proberen wij de rol van kaas binnen de gastronomie te versterken en naar een hoger niveau te tillen. Want het begrip ‘kaasplankje’ doet wat ons betreft weinig recht aan de talloze mogelijkheden die er zijn om uiteenlopende soorten kaas te presenteren, serveren en combineren met wijn of andere bijpassende dranken.
kaasplateau

Ga jij de uitdaging aan?

Mail ons dan vóór zaterdag 15 augustus a.s. drie wijn-kaascombinaties die jij graag aan je gasten serveert. Drie combinaties met een korte toelichting waarom deze combinaties naar jouw mening zo speciaal, spannend en/of gewoon erg lekker zijn. Wijntype en kaassoort bepaal je zelf.
Voeg daarbij jouw cv, foto van jullie kaaswagen en een portretfoto van jezelf (>1 MB) toe en mail het naar k.vanlissum@thewinesite.nl (Kyra van Lissum) onder vermelding van ‘Proefschrift Fromager 2027’.

Finale verkiezing Proefschrift Fromager van het Jaar 2027

Op basis van de schriftelijke inzendingen worden de beste kandidaten uitgenodigd om deel te nemen aan de finale die plaatsvindt op dinsdag 22 september tijdens Gastvrij Rotterdam in Rotterdam Ahoy.

De finale bestaat in ieder geval uit twee onderdelen:
11.00 uur – Presentatie kaasplateau met maximaal 10 kazen naar eigen keuze (inclusief snijtechniek en toelichting kaasselectie)
13.00 uur – Presentatie drie wijn-kaascombinaties naar eigen keuze. De jury let niet alleen op hoe goed een kaas met een wijn matcht, maar laat zich ook graag verrassen door originele, spannende combinaties. Daarnaast telt ook de toelichting mee.
Extra – Daarnaast komt er misschien nog een derde onderdeel, maar dat wordt later bekendgemaakt.
De jury maakt om 16.00 uur de winnaar bekend.

Livia van IJperen

Livia van IJperen, restaurant Tante Koosje*, werd uitgeroepen tot Proefschrift Fromager 2026

Voor alle duidelijkheid: kandidaten mogen helemaal zelf bepalen welke wijnen en kazen ze gebruiken bij hun deelname. Ze zijn dus niet gebonden aan één wijnimporteur en één kaasaffineur of -speciaalzaak. Het ligt voor de hand om een wijn en kaas uit je eigen restaurant te kiezen, omdat je daar dagelijks mee werkt, maar ook dat is geen verplichting.